سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ

26ماه انتظار باعلائم ظهور

فتنه شام , • نظر

نوع مطلب : آخرالزّمان ،

 

از جمله روایاتی که حوادث منطقه شام قبل قیام سفیانی را ترسیم کرده است در روایت موثق از امام علی علیه السّلام در کتاب الغیبه شیخ طوسی است که به طریق دیگر در کتاب الغیبه نعمانی نیز تکرار شده است، مراحل و حوادث قبل از خروج سفیانی در منطقه شام چنین نقل شده است: 

 

إِذَا اخْتَلَفَ رُمْحَانِ بِالشَّامِ فَهُوَ آیَةٌ مِنْ آیَاتِ اللَّهِ تَعَالَى قِیلَ ثُمَّ مَهْ (ماذا) قَالَ ثُمَّ رَجْفَةٌ تَکُونُ بِالشَّامِ یَهْلِکُ فِیهَا مِائَةُ أَلْفٍ یَجْعَلُهَا اللَّهُ رَحْمَةً لِلْمُؤْمِنِینَ وَ عَذَاباً عَلَى الْکَافِرِین‏ فَإِذَا کَانَ ذَلِکَ فَانْظُرُوا إِلَى أَصْحَابِ الْبَرَاذِینِ الشُّهْبِ وَ الرَّایَاتِ الصُّفْرِ تُقْبِلُ مِنَ الْمَغْرِبِ حَتَّى تَحُلَّ بِالشَّامِ    [2]     ... فَإِذَا کَانَ ذَلِکَ فَانْظُرُوا خَسْفَ قَرْیَةٍ مِنْ دِمَشْقَ یُقَالُ لَهَا حَرَسْتَا فَإِذَا کَانَ ذَلِکَ خَرَجَ ابْنُ آکِلَةِ الْأَکْبَادِ مِنَ الْوَادِی الْیَابِسِ حَتَّى یَسْتَوِیَ عَلَى مِنْبَرِ دِمَشْقَ فَإِذَا کَانَ ذَلِکَ فَانْتَظِرُوا خُرُوجَ الْمَهْدِی‏.    [3] 

 

 

وقتی دو نیزه مخالف هم (دو جبهه نظامی) در منطقه شام درگیر شوند، آن نشانه از نشانه های خدا است. گفته شد: سپس چه می‏شود؟ فرمود: رجفه در منطقه شام است که بیش از صد هزار نفر (کنایه از کثرت کشته ها) هلاک می‌شوند که برای مومنان رحمت و برای کافران عذاب است، سپس در انتظار ورود نیروهای نظامی پرچم های زرد رنگ از مغرب منطقه شام و نیز البراذین الشهب باشید که به تحولات فتنه شام وارد خواهند شد ... سپس در انتظار خسف منطقه حرستا دمشق در سوریه باشید و بعد از آن منتظر خروج سفیانی، پسر هند جگرخوار باشید که از وادی یابس (مرز بین اردن و سوریه در منطقه درعا در جنوب سوریه) خروج می‌کند تا بر دمشق در سوریه تسلط یابد و بعد از آن منتظر ظهور و قیام امام عصر باشید.

 

لازم به ذکر است مضمون و محتوای حدیث فوق (حدیث رجفه شام) در منابع اهل سنت همچون: البدء و التاریخ    [4]     مقدسی، فرائد فوائد الفکر    [5]     حنبلی، عقد الدّرر    [6]

 

روایت دوم: حدیث جابر جعفی از امام باقر در الغیب? نعمانی 

البته ترتیب دقیق‏تر "حوادث و نشانه های قبل از خروج سفیانی" در منطقه شام در ضمن حدیث جابرجعفی از امام باقر در کتاب الغیبه نعمانی ذکر شده که جزئیات این حوادث را به تفصیل بیان کرده است. لازم به ذکر است، حدیث جابرجعفی از امام باقر از چند طریق سندی مختلف و در چندین کتاب معتبر حدیثی شیعه از جمله: کتاب الغیبه نعمانی    [9]    ، کتاب التفسیر عیاشی    [10]    ، کتاب الغیبه شیخ‏ طوسی    [11]    ، کتاب الاختصاص  [12] و کتاب الارشاد[13] شیخ مفید و در منابع حدیثی متاخر همچون بحارالانوار[14] علامه ‏مجلسی، ذکر شده است؛ لکن، کامل‌ترین شکل این روایت از نظر متن و سند، در کتاب الغیبةنعمانی بیان شده است. لازم به ذکر است، حدیث جابر جعفی از امام باقر -در تشریح حوادث فتنه شام قبل از ظهور- "حدیث صحیحه اعلایی" و در زمره "معتبرترین" احادیث مهدویّت از دیدگاه وثاقت سندی و محتوایی می‏باشد.[15]

 

در کتاب الغیبه نعمانی، ترتیب "حوادث قبل از سفیانی" در منطقه شام نیز چنین خواهد بود:

 

وَ یَجِیئُکُمُ الصَّوْتُ مِنْ نَاحِیَةِ دِمَشْقَ بِالْفَتْحِ وَ تُخْسَفُ‏ قَرْیَةٌ مِنْ‏ قُرَى‏ الشَّامِ‏ تُسَمَّى الْجَابِیَةَ وَ تَسْقُطُ طَائِفَةٌ مِنْ مَسْجِدِ دِمَشْقَ الْأَیْمَنِ وَ مَارِقَةٌ تَمْرُقُ مِنْ نَاحِیَةِ التُّرْکِ وَ یَعْقُبُهَا هَرْجُ الرُّومِ[16] وَ سَیُقْبِلُ إِخْوَانُ التُّرْکِ حَتَّى یَنْزِلُوا الْجَزِیرَةَ[17] وَ سَتُقْبِلُ مَارِقَةُ الرُّومِ حَتَّى یَنْزِلُوا الرَّمْلَةَ ... ثُمَّ یَخْتَلِفُونَ عِنْدَ ذَلِکَ عَلَى ثَلَاثِ رَایَاتٍ رَایَةِ الْأَصْهَبِ وَ رَایَةِ الْأَبْقَعِ وَ رَایَةِ السُّفْیَانِی.[18]

 

 

... صوتی بر دمشق همراه با فتح برای شما می‏آید و خسف در منطقه جابیه رخ خواهد داد و بخشی از مسجد دمشق نیز تخریب خواهد شد، سپس خروج کنندگانی در منطقه شام از سمت ترکها، ساکنان واقع در نواحی هم‏مرز با ترکها خروج خواهند کرد  و آنگاه هرج الروم (فتنه، اختلاف و قتل و چه بسا جنگ جهانی بین رومی ها و کشورهای غربی) را فراخواهد گرفت. اخوان الترک، پیشروی نظامی خویش را تا مناطق الجزیره سوریه ادامه می‏دهند (جزیره الشام، به مناطق شمال شرق سوریه متصل به مرز عراق اعم از الحسکه و دیر الزور و الرقة، اطلاق می‏شود)؛ و نیز خروج کنندگانی از رومی ها (همپیمانان غربی یهودیان صهیونیست) در منطقه رمله (نزدیک بیت المقدس) در فلسطین نیروی نظامی پیاده می‏کنند ... سپس سه پرچم نظامی اصهب، ابقع و سفیانی در منطقه شام با یکدیگر به جنگ و اختلاف خواهند پرداخت.

---------------

فتنه شام، طولانی است و تا ظهور ادامه دارد

و البته منطقه شام قبل از ظهور کماکان آبستن حوادث، فتنه و شعله جنگ بوده و این آتش فتنه خاموش نخواهد شد و تا زمان ظهور ادامه خواهد داشت و هرگاه تصور این می‏رود که بحران شام و جنگ سوریه در حال حل و فصل است، ناگهان شعله های فتنه همچون آتش زیر خاکستر از جایی دیگر خود را آشکار می‏سازد:

 

تَکُونُ بِالشَّامِ فِتْنَةٌ کُلَّمَا سَکَنَتْ مِنْ جَانِبٍ طَمَّتْ مِنْ جَانِبٍ، فَلَا تَتَنَاهَى 

 

حَتَّى یُنَادِیَ مُنَادٍ مِنَ السَّمَاءِ: إِنَّ أَمِیرَکُمْ فُلَانٌ 

 

 (مقدسی شافعی، عقدالدّرر فی اخبار المنتظر، ص 75.)

 

 

در منطقه شام، فتنه خواهد بود و هر گاه از گوشه‏اى آرام گیرد از جانب

دیگرى سر برمى‏آورد و این فتنه پایان نمى‏پذیرد مگر آنگاه که منادى

از آسمان ندا مى‏کند: فرمانروایی شما فلانی (امام مهدی) است.

---------------

ترتیب حوادث فتنه شام قبل از ظهور

 

بنابراین طبق احادیث صحیحه و موثق، ترتیب "حوادث قبل از ظهور" در منطقه شام،

به نقل از امام علی و امام باقر در کتاب الغیبه نعمانی و الغیبه شیخ طوسی چنین است:

 

1. اختلاف الرّمحان بالشّام: اختلاف بین دو نیزه و دو جبهه مخالف هم (رایت الاصهب و رایت الابقع) در منطقه شام

 

 

2. رجفه بالشام: جنگ در منطقه شام یا احتمال زلزله در منطقه شام

 

 

3. البراذین الشهب المحذوفه: ورود ادوات نظامی و ماشین های جنگی مجهز به پرتاب سلاح به صحنه فتنه شام

 

 

4. الرایات الصفر تحل بالشام: دخالت نظامیان پرچم های زرد رنگ در صحنه تحولات میدانی فتنه شام

 

 

5. ندا و صوت فتح از ناحیه دمشق: شنیده شدن بشارت فتح و پیروزی

برای یکی از طرف های درگیر در فتنه شام

 

 

6. خسف جابیه ـ حرستا دمشق در سوریه: احتمال وقوع زلزله یا رانش زمین

در اثر باران های سیل آسا یا حادثه ای سهمگین در اثر حمله نظامی با سلاح

مرگبار یا انفجارهای قوی در زیر زمین؛ منجر به خسف و فرو رفتن در سطح زمین

در محور جابیه-حرستا در دمشق سوریه

 

 

7. فرو ریختن بخش هایی از مسجد جامع اموی دمشق

 

 

8. مارقه تمرق من ناحیه الترک: خروج ساکنان نواحی هم‏مرز با ترک ها در منطقه شام

 

 

9. هرج الروم: اختلاف، فتنه و قتل و جنگ بین رومی ها و غربی ها

 

 

10. حمله اخوان الترک به جزیره الشام: حمله ترک ها به مناطق شمال شرق (حسکه، رقه و دیرالزور) در سوریه

 

 

11. مارق? الروم در منطقه رمله فلسطین: ورود بخشی از غربی ها به صحنه

تحولات فتنه شام با حضور نظامی در منطقه رمله (نزدیک بیت المقدس) در فلسطین

 

 

12. خروج سفیانی از وادی یابس در جنوب سوریه و تسلط بر دمشق[47]

 

 

البته وی نیز بیش از 15 ماه بر منطقه شام، حکومت نخواهد کرد و

سرانجام در جنگ با سپاه قدس امام مهدی، شکست خواهد خورد

 

--------------

http://www.rajanews.com/news/315059


حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی با اشاره به برنامه‌ دیدارهای رهبر معظم انقلاب با خانواده‌های شهدا گفت: یکی از برنامه‌های ثابت حضرت آقا دیدار با خانواده‌های شهداست. ایشان هفته‌ای چند بار بعد از نماز با خانواده شهدا ملاقات می‌کنند و گاهی بدون خبر قبلی به منزل برخی از خانواده‌های شهدا می‌روند. ساعت‌های نشست کنار خانواده شهدا را بهترین لحظات عمرشان می‌دانند، زیرا اهمیت کار شهید را می‌دانند. وظیفه دولتمردان هم این است که هر کجا هستند نسبت به خانواده شهدا به‌دیده احترام نگاه کنند.

وی با ذکر روایتی از مادر دو شهید در دیدار با مقام معظم رهبری گفت: در یکی از دیدارها مادر شهید به حضرت آقا گفت "وقتی پسر دومم  شهید شد، او را در عالم رؤیا دیدم، او به من گفت «ما تعدادی از شهدا در آسمان چهارم در خدمت حضرت عیسی مسیح(ع) هستیم و در روزی که امام زمان(عج) ظهور کند، به زمین خواهیم آمد و در خدمت حضرت صاحب الزمان(عج) خواهیم بود»".

https://eitaa.com/pelaknews/509


مرگ عبدالله , • نظر

خبری از امام صادق(علیه السّلام) با این مضمون: هر کس مرگ عبدالله را برای من ضمانت کند، قائم (مهدی) را برای او ضمانت می کنم و پس از وی حکومت سالانه و روزانه می شود... عبدالله هر کس و هر جا باشد، می بایست حکومت پس از وی تا ظهور بیش از چند ماه و چند روز طول نکشد، و به سال نرسد. هر کس تفسیری غیر از این کند، از علم روایات و ادبیّات عرب بی بهره است ... بنا بر این، مصداق عبدالله نمی تواند پادشاه درگذشته عربستان سعودی باشد.سیّد سلیمان مدنی

مرگ عبدالله نشانه ی نزدیکی ظهور

http://eitaa.com/joinchat/2555969553Ce489d93532


                          پدیدارشدن بزرگ ستاره ای سرخ و ناشناخته در آسمان

دانشمند شیعی شیخ مفید(رحمه الله) در کتابش آورده است:

هر گاه بزرگ ستاره ای سرخ را ببینی که آن را نمی شناسی و در گذرگاههای ستارگان نیست، در آسمان از جایی به جایی می رود، مانند ستون است، در حالی که ستون نیست، پس، بی گمان، آن، نشانه جنگ، گرفتاریها، کشتن بزرگان، فراوانی بدیها، دلنگرانیها و آشوب در مردم است(1).


مراد از «بزرگ ستاره ای بزرگ سرخ»، بزرگ ستاره ای دنباله دار است که «گیسوی سختی آور» یا «گیسوی شیطان» نامیده می شود، و در ماه رمضان سال ظهور امام مهدی(علیه السّلام) برمی آید، و تندبادی سرخ پدید می آورد و شهابهایی فراوان بر روی زمین می باراند و ناگهان با صدایی سخت و بسیار ترسناک در مشرق می افتد و مایه گرفتاریها و ناخُشیهایی برای مردم می شود.

———————————————————

1. الاختصاص، ص 162، آفة العلامات فی السنة (ترجمه سیّد سلیمان مدنی تنکابنی).


برگرفته از: جهان در آستانه ظهور

پژوهش و نوشته سیّد سلیمان مدنی تنکابنی

تلگرام طلایی

joinchatakheruzzaman@

------------------------